{{next.header}}
På senare år har det blivit alltmer populärt med Midnattstrav, primärt hos banorna i norr som har långa ljusa kvällar. Det mest uppmärksammade Midnattstrav är det som sker i Boden i samband med Norrbottens Stora Pris.
Den allra mest klassiska tävlingsdagen avgörs dock på Dannero, där man har arrangerat Midnattstrav i över 60 år.
– Det har funnits i oavbruten följd sedan 1961. Sedan är det banor som har börjat med Midnattstrav, men Dannero var först i Sverige. Förut var det alltid tolv lopp för att köra det sista lopp vid midnatt, men det är sällan det är tolv lopp, och Dagens Dubbel blev så sent. Därför har det gjorts om lite till elva lopp, säger travbanechefen Jens Berglund.
Brukar det komma mycket folk?
– Det är som alla andra större evenemang. Det är väldigt mycket folk men ändå inte som för 20 år sedan.
I år får tävlingarna på Dannero en extra sportslig touch. På schemat finns fyra Breeders Crown-försök och Daniel Wäjersten kommer upp med bland andra Bullet The Bluesky.
– Det är väldigt hög klass, och det syns också i att det inte blir fulla lopp när det är topphästar. Breeders' Crown drabbar en del av våra lokala hästar som inte kan vara med under kvällen, samtidigt är det ganska lagom att vi har Breeders' Crown var tredje år, då vi kan bjuda på den här sporten.
– Framför allt är treåringarna roliga att se, för de vet man inte så mycket om. De kan ha gjort fyra-fem starter och helt plötsligt springer de 1.12-tider full väg.
Kvällens sista lopp körs 23.32 och den som vill kan också stanna kvar på Dannero efter tävlingarna.
– Vi har underhållning på publikplats och stänger inte förrän klockan ett på natten. Det blir nog en jävla fart här.
Lucas Ericsson – Travronden
Publicerad onsdag 18 juni 2025. breederscrown@travsport.se